5 atrakcji Małopolski, które musisz zobaczyć
Uwielbiasz chodzić po górach? A może jesteś miłośnikiem festiwali artystycznych i kulturowych? Lubisz aktywne spędzanie czasu i zwiedzanie muzealnych wystaw? Jeśli tak, to turystyczne atrakcje Małopolski zapewnią Ci niezapomniane wrażenia z wakacji!
Turystyczne atrakcje Małopolski
Historyczna kraina grodu Kraka to wymarzone miejsce na udane wakacje. Znikające w chmurach szczyty Tatr, skałki Jury Krakowsko-Częstochowskiej, ruiny zamków i uzdrowiska z termalnymi wodami to tylko część atrakcji Małopolski. Ukojenie znajdą tu wszyscy zmęczeni miastem i spragnieni natury: spływy kajakowe, górskie wędrówki czy rodzinne przejażdżki Wiślaną Trasą Rowerową pozwolą zapomnieć o pracy i efektywnie wypocząć. Ale to nie wszystko. Na tych, którzy wolą spokojnie spacerować po starówkach i urokliwych zakątkach również czeka wiele atrakcji. Krakowskie Sukiennice, rynek Starego Miasta w Częstochowie czy Park Strzelecki w Tarnowie czekają na miłośników zabytków, architektury i miejskich rozwiązań urbanistycznych.
Małopolska to krakowskie obwarzanki, galicyjska kuchnia, kolorowe podhalańskie stroje, góralski folklor i kulturowa różnorodność, którą trzeba poznać.
Szlak Orlich Gniazd
Jeśli chodzi o atrakcje Małopolski, to Szlak Orlich Gniazd jest obowiązkowym punktem na trasie zwiedzania. Piesze i rowerowe trasy szlaku zostały wytyczone wzdłuż kolejnych zamków budowanych przez Kazimierza Wielkiego. Warowne twierdze – orle gniazda właśnie – miały umacniać granice regionu przed atakami ze strony Śląska. Szlak prowadzi przez najpiękniejsze zakątki Jury Krakowsko-Częstochowskiej: wyżynne krajobrazy przeplatają się z wapiennymi ostańcami, krasowymi jaskiniami
(Jaskinia Ciemna w Ojcowie czy Jaskinia Głęboka w Podlesicach) i rozległymi lasami. Gratkę stanowi również… Pustynia Błędowska, zwana Polską Saharą. Jej najwyższym punktem widokowym jest Góra Czubatka
(382 m n.p.m) w Kluczach.
Cały Szlak Orlich Gniazd liczy ponad 163 km.
Beskid Niski
Beskid Niski to idealne miejsce dla koneserów dzikich krajobrazów i regionalnego folkloru. Oczarowuje łagodnymi dolinami, nieprzebytymi lasami i stadami pasących się huculskich koni na kwietnych łąkach. Podróż po Beskidzie Niskim to przede wszystkim sentymentalna podróż szlakiem ginącej już Łemkowszczyzny. Nieujarzmiona przyroda łączy się w tym miejscu etniczną kulturą Łemków – wschodniosłowiańskiej ludności narodu Rusińskiego. Turystyczne szlaki usiane są niewielkimi wioskami, przydrożnymi kapliczkami i zachwycającymi drewnianymi cerkwiami. Najpiękniejsza z nich – Cerkiew Opieki Bogurodzicy – znajduje się Bielance. Wybudowana w XVIII wieku zachwyca ikonostasem z 1783 roku. Dziś gromadzą się w niej wierni trzech wyznań: prawosławnego, grekokatolickiego i katolickiego.
Beskid Niski to miejsce niespiesznych wędrówek, rytmu natury i spokojnie płynącego czasu.
Ojcowski Park Narodowy
Jedną z najczęściej odwiedzanych turystycznych atrakcji Małopolski jest Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy park narodowy w Polsce. Ojców to niewielka wieś w Dolinie Prądnika, stanowiąca serce Parku. Kto raz odwiedzi to magiczne miejsce, już zawsze będzie do niego wracał. Jaskinie, malownicze krajobrazy i pomniki przyrody oczarowują swoją malowniczością i wyczuwalną tajemniczością. W tym miejscu historia łączy się z wieloma legendami i wieloma znaczącymi dla regionu postaciami. Park słynie przede wszystkim z Jaskini łokietka, Maczugi Herkulesa i Zamku w Pieskowej Skale. Na odwiedzających czekają trasy piesze i rowerowe o różnym poziomie trudności – przyjemność zwiedzania znajdą tu zarówno ci, którzy nie nawykli do długich wędrówek jak i miłośnicy trekkingu.
Kraków
Do zwiedzania jednego z najpiękniejszych miast w Polsce nie trzeba długo namawiać. Za każdym razem zachwyca osobliwym klimatem, historyczną aurą i ogromem zabytków. Stare Miasto, Zamek Królewski, Planty i Sukiennice robią wrażenie nie tylko za pierwszym razem. Wspaniałe jest to, że Kraków można odkrywać wciąż na nowo: niezliczona ilość muzeów, zabytkowych kamieniczek i nieustanna obecność sztuki nie pozwalają się w tym mieście nudzić. Dziś możesz znaleźć się w Kamienicy Hipolitów, a jutro na Festiwalu Szymanowskim. A w międzyczasie rozkoszować się regionalną kuchnią w klimatycznych restauracjach i kafejkach. Bo Kraków to magiczne miasto.
Zamek w Czorsztynie
Usytuowany na skalistym wzgórzu nad Jeziorem Czorsztyńskim zamek to gotycka budowla z XIV wieku. Choć dziś pozostały po nim ruiny, stanowi jedną z głównych atrakcji turystycznych Pienińskiego Parku Narodowego. Zachowane i zabezpieczone ruiny zamku udostępnione są zwiedzającym jako punkty widokowe. Z tarasów górnego zamku roztacza się niesamowity widok na Tatry, Pieniny Spiskie i Zbiornik Czorsztyński. Z okien baszcie Baranowskiego dostrzec można panoramę Podhala i Pienin Czorsztyńskich. Dla spragnionych wiedzy w miejscu zamkowej kuchni udostępniono wystawę o historii zamku i starostwa czorsztyńskiego.