Ciągniki rolnicze, jak wszystkie inne maszyny, z których dobrodziejstwa dziś korzystamy, mają swoją historię. Prawdopodobnie przeszły długotrwały rozwój i procesy udoskonalania, abyśmy mogli cieszyć się ich dzisiejszą funkcjonalnością. Aby lepiej zrozumieć działanie oraz możliwości tych wspaniałych udogodnień technologicznych, warto nieco bliżej przyjrzeć się ich genezie.
Jak wyglądały ciągniki rolnicze w pierwotnej formie?
Wiekiem przełomowym, w którym ludzkość poznała dobroczynny wkład maszyn w rolnictwo, był wiek XIX. To wtedy pierwszy raz na światło dzienne zostały ukazane ciągniki rolnicze, które do dziś odgrywają ogromną rolę w jednym z sektorów gospodarki. Pierwszy ciągnik posiadał silnik parowy. Silnik spalinowy trafił do łask rolnictwa dopiero po dwudziestu latach. Silniki parowe były o tyle zawodne, że bardzo szybko kończył się materiał napędowy. Gdy tak się stało, wówczas praca była hamowana i zatrzymywana do momentu, aż „zatankowano” maszynę.
Aby zaradzić takim sytuacjom, które hamowałyby pracę, do silnika parowego zaczęto wprowadzać silnik spalinowy. Gdy kończyło się pierwsze paliwo, wówczas można było skorzystać z trwalszego źródła napędowego — spalinowego silnika. Następnie powstawały ciągniki rolnicze, które napędzane były gazem. Testowanie i próbowanie tego rodzaju zasilania nie przyniosło jednak oczekiwanych efektów, mimo że pracowało nad tym niezależnie kilka osób.
Kogo możemy nazwać ojcem dzisiejszego rolnictwa?
Mowa tutaj oczywiści o Henrym Fordzie, który wprowadził ciągniki rolnicze na wyższy poziom. To, co popchnęło go do pracy nad skonstruowaniem idealnej maszyny to przede wszystkim ciężka praca rolnicza, która była zmorą jego codzienności. Jak powszechnie wiadomo, lenistwo jest ojcem wynalazków, a potrzeba jego matką, dlatego właśnie powstały profesjonalne ciągniki rolnicze.
Pierwsze takie maszyny były ciężkie i drogie, jednak z czasem udawało się konstruować coraz bardziej przystępne produkty. Celem forda było wprowadzenie na rynek takich ciągników, na które mogliby pozwolić sobie również mniejsi, ubożsi rolnicy, którzy tak samo potrzebowali usprawnienia pracy, jak ci, którzy posiadali większe gospodarstwa.
Konstruując coraz mniejsze maszyny, zaczęto posługiwać się określeniem „traktor”. Szczególna role maszyny rolnicze odegrały podczas wojny oraz po niej. Gdy zabrakło silnych rąk do pracy oraz zwierzyny pociągowej, która mogłaby w niej pomóc, wówczas sprawdzały się idealnie traktory i ciągniki, które w prosty sposób ułatwiały prace rolników.
Doprowadziło to do rozpropagowania idei, jaką niosły za sobą ciągniki rolnicze i produkowania ich na masową skalę. Ford produkował i sprzedawał swoje wynalazki na całym świecie.
Jakie zastosowanie w rolnictwie mają ciągniki rolnicze?
Pierwszym i najważniejszym zastosowaniem ciągników jest przemieszczanie innych maszyn, które nie posiadają własnego napędu. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wybrany przez nas ciągnik był mocny w konstrukcji, wytrzymały i profesjonalnie skonstruowany.
Aby ciągnik spełniał swoje funkcje, powinien być przystosowany do wagi innych maszyn, które będzie przewoził. Wszelkie zaczepy oraz inne elementy odgrywające w tym procesie jakąś rolę są bardzo istotne dla jego pracy, oraz trwałości.
Możemy wyróżnić ciągniki z układem kołowym oraz gąsienicowym. Pierwsze z nich to maszyny na kołach, które przemieszczają się dość szybko. Typ gąsienicowy zdaje egzamin na terenach trudnych dla ciągnika z układem kołowym. Przede wszystkim chodzi tutaj o tereny podmokłe, na których istnieje ryzyko zakopania się lub ugrzęźnięcia.
Obecnie na rynku istnieje duży wybór ciągników rolniczych, zarówno ze względu na markę, jak i określone parametry. Dzięki zróżnicowaniu rolnictwa są one inne dla każdego rolnika. Rozwój technologii i konstrukcji maszyn sprawił, że każdy z nas może wybrać odpowiednie dla siebie narzędzie, które z pewnością ułatwi pracę.