Gdzie warto nurkować? Ciekawe lokacje na nurkowe wyprawy.

0
18754

Nurkowanie kojarzy się najbardziej z luksusowymi akwenami i egzotycznymi lokacjami. Wiele miejsc na świecie jest warte wybrania się na wyprawę nurkową, ale wcale nie trzeba od razu lecieć na drugi kraniec świata. W Polsce są równie wyjątkowe i śliczne miejsca, w których możemy nurkować. Oto przykładowe lokacje w naszym kraju, gdzie warto się udać.

Jezioro Tarnobrzeskie

Pierwszym z ciekawych miejsc jest Jezioro Tarnobrzeskie, będące wodnym akwenem powstałym w miejscu wydobycia siarki. Wyrobisko zostało zamknięte i w 2009 roku zalane w 90% wodą klasy pierwszej jakości. Dzięki temu, przejrzystość wody jest bardzo wysoka. To głęboki akwen, ponieważ maksymalna głębokość wynosi tutaj aż 42 metry. Zbiornik przygotowano pod cele rekreacyjne, a w jego wodach czekają platformy i lodzie. 

Piechcin

W miejscowości Piechcin znajduje się zalany kamieniołom, który jest bardzo popularny wśród nurków. Wewnątrz czystych wód zbiornika zorganizowane zostały platformy i liczne atrakcje, które oznaczono także na powierzchni akwenu. Kamieniołom jest przeznaczony do celów rekreacyjnych, ale także w dużej mierze na potrzeby szkoleń z zakresu nurkowania. 

Zakrzówek

Świetnym miejscem na wyprawy nurkowe jest słynny Zakrzówek w Krakowie. To stary kamieniołom, który zalano wodą. Składa się w rzeczywistości z dwóch zbiorników, które łączy przesmyk o szerokości 25 metrów. Każdy ze zbiorników ma tylko jedno zejście, a ich łączna powierzchnia wynosi aż 12 hektarów. Maksymalna głębokość osiąga tutaj ponad 30 metrów, za to widoczność jest duża od 8 do 15 metrów w zależności od pory roku. Miejsce jest piękne i ma unikalne ukształtowanie terenu, ale największe wrażenie robi tutaj kolor wody – jest ona bardzo czysta i turkusowa.

Honoratka

Honoratka to zalane wyrobisko po lokalnej kopalni węgla. Maksymalna głębokość wynosi tutaj aż 55 metrów, a przejrzystość wody sięga do 15 metrów. Miejsce charakteryzuje się bogatym zróżnicowaniem terenu, ponieważ występują tu liczne wąwozy, uskoki i głazowiska. Pod taflą wody kryje się zatopiony las, ale nie jest to jedyna niespodzianka. W głębinach akwenu znajdziemy zatopione łodzie, statek, samochody, a nawet helikopter. 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.