Turystyka w Polsce

0
1038

Polska ma wyjątkową historię w Europie, często dzieloną między interesami rosyjskimi i zachodnimi. Jeśli planujesz podróż do Polski, oto kilka podstawowych informacji, które powinieneś znać.

Przegląd Polski dla podróżników

Oficjalna nazwa kraju to Rzeczpospolita Polska. Zajmuje powierzchnię około 120 000 mil kwadratowych, mniej więcej tego samego rozmiaru co stan Nowy Meksyk w Stanach Zjednoczonych. Stolicą kraju jest Warszawa, która jest również największym miastem pod względem liczby ludności, a prawie 1,7 miliona mieszkańców nazywa ją domem. Inne ważne miasta to Łódź z populacją mniejszą niż 800 000, Kraków z 760 000 mieszkańców i Gdańsk z 460 000 osób. Teren Polski jest przede wszystkim płaski, chociaż góry można znaleźć w regionie wzdłuż południowej granicy kraju.

Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej nazywani są Polakami. W ostatnim spisie ludności znalazło się 36,8 miliona osób mieszkających w tym kraju, choć niektórzy z nich to nieudokumentowani obcy. Roczna stopa wzrostu populacji jest w stagnacji, ani nie rośnie, ani nie spada wystarczająco, aby uznać ją za zmieniającą się ze statystycznego punktu widzenia. W przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, Polskę zaludniają przede wszystkim jej obywatele, a Polacy stanowią 98 procent pochodzenia etnicznego. W tym kraju mieszka także ludność niemiecka, ukraińska, białoruska i litewska.

Polska jest przede wszystkim jednolitym krajem religijnym. Ponad 90 procent Polaków wyznaje wiarę rzymskokatolicką. Można również znaleźć wyznawców prawosławia, unii, protestantów i judaizmu.

Wskaźnik umiejętności czytania i pisania w Polsce wynosi ponad 98 procent, co równa się wskaźnikom w całej Europie. Językiem urzędowym jest polski, który jest również dominującym językiem używanym przez obywateli Polski. Oczekiwana długość życia dla polskich mężczyzn to 70 lat, podczas gdy kobiety żyją średnio o dodatkowe 9 lat, co jest znaczącą różnicą.

Polska jest często przyćmiona przez Węgry i Czechy jako cel podróży w krajach byłego bloku Związku Radzieckiego. To daje okazję do przeżycia tego, zanim fast foody na zachodzie zaczną zajmować osobliwy kraj.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.